رویکرد چابک

3 روشی که رویکرد چابک برای کسب‌وکار شما مفید است

اگرچه رویکرد چابک در بسیاری از شرکت‌های پیشرو فناوری در جهان به کار بسته‌شده است، اما بسیاری از جنبه‌های این رویکرد هنوز به‌درستی درک نشده‌ است و از آن‌ها به نادرست استفاده می‌شود. رویکرد چابک به مجموعه‌ای از شیوه‌های کارآمد، روش‌ها و ارزش‌های تیمی اشاره دارد که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به‌سرعت با نیازهای متغیر مشتری سازگار شوند و به تحرکات رقبا پاسخ دهند، درحالی‌که تیم را باانگیزه نگه می‌دارند. در این نوشتار به بررسی تعدادی از راه‌های کلیدی می‌پردازیم که رویکرد چابک می‌تواند برای تیم و مشتریان شما مفید باشد و باعث شود محصولات بهتر و کارآمدتری را ارائه کنید.

بهبود کیفیت محصول

بدبین از وزش باد مخالف شکایت می‌کند.

خوش‌بین در انتظار تغییر جهت باد می‌نشیند.

ولی واقع‌گرا بادبان‌ها را تنظیم می‌کند.

– ویلیام آرتور وارد

 

رویکرد چابک به‌جای ساختن قابلیت‌های گوناگون برای محصول بر ایجاد ارزش واقعی تمرکز دارد. با تحویل پی‌درپی محصول ، تیم‌ها می‌توانند بازخورد دقیق‌تری از مشتری دریافت کنند، ایرادات و موانع را سریع‌تر حذف کنند. آزمودن مرتب محصول کیفیت محصول را به‌صورت روزافزون بهتر خواهد کرد.

آزمایش و بهینه‌سازی (یا تنظیم بادبان‌ها) بخشی جدایی‌ناپذیر از چرخه توسعه محصول در مدیریت چابک است. در هر مرحله از فرآیند، و با هر ارائه محصول، تیم می‌تواند محصول را آزمایش کند و تغییراتی را که ممکن است از درون (اشکالات و مشکلات عملکرد) یا بیرون (تغییر نیاز مشتری) ایجاد شود را سریع‌تر برطرف کند.

این فرآیند باعث می‌شود محصول همیشه در حال تکامل باشد. همواره رشد کرده و از محیط خود یاد بگیرد و احتمال نادیده گرفتن تغییر نیاز بازار یا عدم رضایت مشتریان را به حداقل برساند. رویکرد چابک ارزش بیشتری برای نتیجه نسبت به خروجی قائل است. به این معنی که هدف تیم شما همیشه یافتن کارآمدترین و ساده‌ترین راه برای دستیابی به نتایج تجاری مشتری خواهد بود. یک محصول عالی، محصولی نیست که هزاران کار را باهم انجام دهد، چراکه یک محصول خوب محصولی است که به درستی نیاز مشتریان شما برطرف کند.

تیم بانشاط و با عملکرد بالا

چابک بر تعامل و همکاری تیمی تمرکز دارد. تعامل میان افراد تیم شفافیت را افزایش می‌دهد و درحالی‌که با یادآوری هدف مشترک، آن‌ها را برای انجام بهتر کار ترغیب می‌کند. افزایش شفافیت و اهداف واضح باعث می‌شود نیازی نباشد تا مدیر در مسائل خرد دخالت کند. در رویکرد چابک، تیم‌های گوناگون می‌توانند به‌طور کارآمد باهم کار کنند و تک‌تک اعضای تیم احساس مفید بودن می‌کنند. شفافیت ایجادشده به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بهترین عملکرد خود را  داشته باشند و دقیقاً همان چیزی را که مشتریان شما نیاز دارند، درزمانی که به آن نیاز دارند، به دستشان برسانند. تعامل نزدیک تیم‌ها با ذینفعان باعث می‌شود بتوانند تغییرات محصول را پیش‌بینی کنند و با سرعت بیشتری محصول را روزآمد کنند و بتواند به‌درستی اهداف را اولویت‌بندی و راهبرهای خلاقانه‌تری برای حل مسئله پیدا کنند.

 

کاهش ریسک

برخلاف سایر روش‌ها، رویکرد چابک بر چرخه‌های ارائه محصول کوتاه‌تر و مداوم‌تر تکیه دارد، که درنتیجه کیفیت محصول به‌صورت مداوم از سوی مشتری بررسی می‌شود و احتمال شکست پروژه را بسیار کاهش می‌دهد. چابک همیشه با ارائه یک نسخه کاربردی از محصول، حتی در مراحل اولیه، به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا زودتر وارد بازار شوند و ضمن بهبود مستمر محصول، درآمدزایی کنند. درنتیجه، منابع به‌ندرت هدر می‌روند. طبق یک مطالعه توسط CA Technologies که حدود 50000 تیم چابک را موردبررسی قرارداد، چابک می‌تواند به تیم‌های با عملکرد بالا کمک کند بهره‌وری خود را دو برابر کنند و زمان عرضه به بازار را 50٪ کاهش دهند. علاوه بر آزمون‌های مداوم، تیم‌های چابک همواره مشتری را در فرآیند توسعه محصول درگیر می‌کنند و این اطمینان از همسویی اهداف و انتظارات مشتری و تیم توسعه از ابتدا شکل می‌گیرد. با درگیر کردن هم‌زمان ذینفعان و اعضای تیم خطر صرف وقت ارزشمند بر روی اولویت‌های اشتباه از بین می‌رود.

امتیاز دهی:
5/5

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

سایر نوشته ها

گزارش تحول دیجیتال

تحول دیجیتال دسترسی به شبکه متصل به جهان، اطلاعات بلادرنگ، بازارها و همچنین شبکه‌های اجتماعی که تأثیرات طولانی مدتی بر کیفیت زندگی انسان‌ها دارند، میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان

بیشتر بخوانید ...

گزارش امنیت غذایی

گرمایش زمین، رشد جمعیت و ظهور تکنولوژی‌های جدید کشاورزی تنها بخش کوچکی از عواملی هستند که هر روز بر امنیت غذایی ساکنان این سیاره تاثیر می‌گذارند. بحران‌های جهانی از یک

بیشتر بخوانید ...